آشنایی با قسمتهای مختلف کالای خواب

آشنایی با قسمتهای مختلف کالای خواب

آشنایی با قسمتهای مختلف کالای خواب


آشنایی با قسمتهای مختلف کالای خواب

کالای خواب چیست؟

آشنایی با قسمتهای مختلف کالای خواب ، بسیاری از افراد علاوه براینکه در انتخاب وسایل مرتبط با کالای خواب  دنبال آرامش و راحتی هستند، زیبایی و هارمونی وسایل با محیط زندگی خود را مد نظر میگیرند و به آن اهمیت می دهند. بخشی از کالای خواب مانند رختخواب بخش قابل حمل و قابل شستشو هستند پس در هنگام خرید علاوه بر راحتی و زیبایی باید به استحکام، جنس پارچه و الیاف توجه کرد .

سرویس رو تختی، ملحفه، بالش، کوسن، پتو و لحاف و تشک از مهمترین اقلام کالای خواب هستند که هر کدام دارای تنوع زیادی در طرح و جنس هستند.

در ادامه با قسمت های کالای خواب آشنا می شویم:

سرویس روتختی:

مهمترین بخش کالای خواب که دارای تنوع زیادی می باشد. سرویس روتختی تاثیر زیادی بر دکوراسیون و طراحی اتاق خواب نیز دارد.از انواع مختلف روتختی میتوان به روتختی لحاف دار، روتختی کاوری، روتختی پیکه، روتختی عروس، روتختی چهارفصل، روتختی تزئینی نام برد که در مطلب روتختی میتوانید درباره هرکدام مطالعه کنید.

پتو :

دلچسب ترین بخش کالای خواب پتو است که دارای انواع پشمی، پنبه ای، دولایه، مسافرتی، ارگانیک و … می باشد. در نظر داشته باشید پتو باید نرم و لطیف و عایق گرما نیز باشد.

لحاف:

کاربرد لحاف مانند پتو می باشد که با پارچه الیافی بصورت مشبک دوخت شده است. لحاف ها از لایه های الیافی مانند پشم، پنبه ، یا الیاف مصنوعی مانند پلی استر به هم پیوسته دوخته می شود. قسمتی دیگر از کالای خواب است که پارچه با الیاف به صورت مشبک دوخت شده و کاربردی مانند پتو دارد.تنها با استفاده ار لحاف علاوه بر گرما می توان زیبایی مورد نظر تخت خواب را تامین کرد.

بالش:

بالش ها جزئی از کالای خواب هستند که به حفاظت از سر و گردن کمک می کنند، انواع دیگری از بالش ها وجود دارند که برای قسمت های دیگر بدن مانند زانو و کمر طراحی شده اند که به جهت پیشگیری و بهبود دردهای عضلانی از آنها استفاده می شود. انواع بالش از نظر جنس پشم، پر، الیاف، فوم، لاتکس و میکروژل هستند و از نظر شکل می توانند استوانه‌ای، مستطیل و دایره ای و… باشند.

کوسن:

کوسن ها از نظر کاربرد و ظاهرتقریبا مانند بالش ها  میباشند با این تفاوت که معمولا برای نشستن یا گذاشتن بین دوزانو یا پرکردن گودی کمر برای راحت نشستن روی صندلی، تخت خواب و نیمکت استفاده می شوند که با پشم، پر یا الیاف پلی‌استر پر شده اند. بعضی از کوسن ها نیز صرفا جهت تزئین و دکوراسیون مبلمان کاربرد دارند. در زمان های خیلی دور در کاخ ها و خانه های اعیانی از کوسن های بزرگ و محکم که با چرم پوشیده شده بودند به عنوان صندلی نیز استفاده می شد.

تشک:

یکی از اصلی ترین و اساسی ترین قسمت های کالای خواب، تشک می باشد زیرا تاثیر مستقیم و زیادی برروی سلامت جسم و کیفیت خواب دارد. تشک ها بطور کلی با ارتفاع بیست تا پنجاه سانتی متر و با سایز های تک نفره ، دونفره بر روی سرویس خواب قرار میگیرند.

از انواع تشک ها میتوان به تشک فنری، تشک طبی فنری، تشک آبی، تشک بادی و تشک لاتکس اشاره کرد.

ملحفه:

ملحفه ها، پارچه‌هایی هستند که برای کاور کردن کالای خواب خانگی ، بالشت، لحاف، روتختی، سرویس خواب نوزاد، کالای خواب  هتل و بیمارستان‌ها، رومبلی، رومیزى، روبالشتی، سرویس آشپزخانه، زیرانداز ، استفاده می‌شوند. پارچه ملحفه باید نرم، لطیف و دربرابر شستشو مقاوم باشد یعنی پس از شستشو دچار تغییر رنگ و افت کیفیت نشود. ملحفه های بی کیفیت پس از مدتی دچار ازهم گسستگی در تاروپود می شوند یا رنگ و زیبایی خود را از دست می دهند. بهترین الیاف برای ملحفه، جنس پشم، پنبه و کتان می باشد.

از آنجایی که خواب راحت و باکیفیت باعث میشود تا شما روز خوب و پرانرژی را شروع کنید نباید از کنار انتخاب کالای خواب ساده بگذرید. برای داشتن خوابی دلچسب علاوه بر زیبایی و راحتی، وزن، ابعاد، شرایط فیزیکی، دردهای عضلانی و بیماری ها و عادت های خاصی را که هنگام خوابیدن دارید در نظر بگیرید.

کالای خوابمقالات سایت

behzad woolبالشپتو ارگانیکپتو پشمیپتو مسافرتیتشک طبیتشک طبی فنریخوشخوابراحت بخوابیمسرویس خواب نوزادسرویس روتختی عروسسرویس روتختی نوجوانکالای خواب بهزادکالای خواب پشمیکوسنلحاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *