تاریخچه و خواص الیاف پشم طبیعی


تاریخچه و خواص الیاف پشم طبیعی

تاریخچه و خواص الیاف پشم طبیعی – جالبه بدانید بررسی های تاریخی نشان می دهد  بابلیان در 4000 سال قبل از میلاد مسیح در تهیه پارچه از الیاف پشم شده بهره برده اند و پس از آنها سایر ملل و اقوام نیز در اقصی نقاط جهان به پرورش گوسفند پرداخته و با کاربرد پشم در نساجی آشنا شده اند. در حال حاضر نیز هیچ یک از الیاف مصنوعی از نظر کیفی نمی توانند در بافت پارچه، قالی، و یا گلیم با پشم رقابت نمایند.

پشم چیست؟

کلمه پشم عبارت است از الیافی که به صورت سفره از سطح بدن گوسفند چیده شده و پس از شستشو در کارخانه نساجی ابتدا به نخ و سپس به پارچه تبدیل می شود. پشم گوسفندان ایرانی اغلب از الیاف ضخیم تشکیل شده اند که به مصرف تولید قالی، گلیم و جاجیم رسیده و یا در پتوبافی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این در بافت دستکش، کلاه، شال گردن، جوراب، ساخت اشیاء نمدی، رختخواب و وسایل مبلمان نیز پشم کوسفند کاربرد وسیع دارد.

خواص و ویژگی های پشم:

محصول پشم و فرآورده هایی که از این محصول بدست می آید نسبت به محصولات مشابه برتری و ارجعیت دارد و به خاطر خواص متعددی که داراست موارد استعمال زیادی نیز دارد. از مهمترین ویژگیهای پشم و فراوردا های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پشم و منسوجات پشمی در مقابل سرما و گرما تغییرات مختلف هوا، حرارت بدن را به همان نسبت موجود حفظ می کند. و به اصطلاح نگاه دارنده و محافظ خوبی برای حرارت بدن موجود می باشد. به این ترتیب شخص در فصل تابستان با استفاده از منسوجات پشمی نازک به علت اینکه عرق بدن بلافاصله جذب لباس می شود احساس حرارت ملایمی کرده و در زمستان نیز به خاطر عایق بودن پشم حرارت بدن حفظ خواهد شد.

2- پشم به علت دارا بودن ساختمان فیزیکی ویژه از شرایط خاصی برخوردار می باشد.

تارهای پشمی قادرند مقدار متنابهی هوا را در خود محبوس نمایند و این قابلیت نگهداری هوا در پشم نسبت به سایر الیاف 60درصد بیشتر است. در فضای بین الیاف یک گوسفند که طول استاپل آن در حدود 8 می باشد قریب به 8 لیتر هوا محبوس می گردد. هوای متراکم در اطراف بدن محافظ بسیار خوبی بشمار می رود و  منسوجات و فراورده های پشمی مانند پتو و لحاف نیز با دارا بودن این خاصیت بدن را در برابر نوسانات حرارتی محافظت می کنند.

3- فراورده ها ی پشمی اکثراً نسبت به سایر محصولات مشابه سبک تر هستند. زیرا یک تار پشم از کلیه الیاف نظیر خود که به همان قطر و اندازه باشند سبک تر است. از این رو کالای خوابی که با پشم تولید می شود سبکتر و در قصل زمستان بسیار گرمتر هستند.

4- تارهای پشمی به علت دارا بودن قابلیت ارتجاع و مقاومت در مقابل عوامل خارجی نسبت به سایر تارها مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند و در نتیجه با دوام بوده دیرتر فرسوده یا کهنه می شوند.

5- قابلیت ارتجاع الیاف پشم زیاد است

و به همین دلیل تارهای پشمی از نرمی ویژه ای برخوردارند و در نتیجه تارهای پشمی به شکل های مختلف درآمده مجدداً حالت اولیه خود را باز میابند. به همین دلیل بالش های پشمی و پتو و لحاف نیز تا طولانی مدت شکل ظاهری خود را حفظ می کنند.

6- پشم اشعه ماوراء بنفش را از خود عبور می دهند وبرای سلامتی پوست بسیار مفید است. افرادی که مایلند از نور خورشید بهره ببرند با استفاده از منسوجات پشمی نازک بدون اینکه مجبور باشند با بدنی عریان در مقابل نور خورشید قرار گیرند، از اشعه ماوراء بنفش آن بهره ببرند.

7- پشم قابلیت رنگ پذیری بیشتر دارد. از انواع رنگ های طبیعی و مصنوعی در رنگ آمیزی الیاف پشمی استفاده می شود.

8- مقاومت پشم در برابر حرارت وشعله آتش چندین برابر الیاف دیگر می باشد و منسوجات پشمی شعله ور نمی شوند. این خاصیت به نوبه خود یکی از عوامل ارجعیت منسوجات پشمی بر بافته های دیگر بشمار می رود.

10- منسوجات پشمی در برابر صدا و نوسانات نیز تا حدودی از خود مقاومت نشان می دهند لذا از این خاصیت پشم در ساخت جداره های محافظ و عایق استفاده می شود.

خواص تار پشم چیست؟

ظرافت: یکی از مهمترین خواص الیاف پشم که در نساجی دارای اهمیت زیادی است ظرافت می باشد. ظرافت، قطر صفحه ای که از برش عرض فیبرهای پشمی بدست می آید تعریف شده. پشمی که در تمام طول خود دارای ظرافت یکسانی باشد یعنی از قسمت پایین تا بالای آن ظریف باشد دارای ارزش فراوان است.

جعد:

الیاف حیوانی طی دوران نمو طولی اشکال مختلفی به خود می گیرند این حالت به نوع الیاف (پشم ضخیم – پشم ظریف و کمپ) بستگی دارد. الیاف حیوانی را می توان چنین تقسیم بندی کرد: الف: الیاف مویی بدون پیچ ب: الیاف مویی پیچ دار ج: الیافی که دارای پیچش منظم بوده بسیار ظریفند. (پشم مرینو).

تراکم و تجانس: تراکم عبارت است از تعداد الیاف پشم در یک سانتی متر مربع پوست. برای تعیین نمونه هایی از پوست (به روش بیوشیمی) به آزمایشگاه منتقل و تعداد الیاف در میلیمتر مربع یا سانتی متر مربع شمارش می شوند. معمولاً در نژادهای پشمی تراکم تارها زیاد و در نژادهای بومی و یا مویی ایرن تراکم کمتر است.

عرق چرب:

الیاف پشم در حالت طبیعی ازماده چسبناکی پوشیده شده اند که این ماده الیاف پشم را در برابر عوامل خارجی محافظت می کند. این ماده چسبناک که مقدار و نوع آن در آب و هوا و نژادهای مختلف متفاوت است کاربرد صنعتی نیز دارد. ترشحات غدد چربی و عرق به صورت طبقه نازکی سطح الیاف را می پوشاند.

رنگ طبیعی پشم: رنگ طبیعی پشم خام، در درجه اول به رنگ موادی که به آن چسبیده اند مانند چربی، عرق، خاک، مواد گیاهی و غیره بستگی دارد. کلمه رنگ را در مورد الیاف پشم نمی توان به طور مطلق به کار برد زیرا پشم شسته شده بدون در نظر گرفتن رنگ طبیعی اش یکدست نبوده بلکه دارای رنگ زرد ملایمی است.

بطوریکه قبلاً گفته شد تأثیر نور روی فلس و همچنین روز مغز الیاف باعث بوجود آمدن چنین رنگی در الیاف پشم می گردد دلیل مرغوبیت پشم ساده بدون رنگ، انست که در رنگ آمیزی انواع رنگها را به خوبی قبول کرده و رنگش ثابت می ماند. در نتیجه پارچه و محصولاتی که از این الیاف تهیه می شود رنگ یکنواخت و ثابتی خواهد داشت. بنابراین در اصلاح نژاد باید بیشتر به گوسفندانی توجه شود که دارای پشم ساده و بدون رنگ می باشند.

“در کارخانه های پشم شویی چربی پشم را گرفته و به مصرف تهیه کرم مو، شامپو و کرم دست و صورت می رسانند زیرا حاوی ماده چرب لانولین است که برای سلامتی پوست بسیار مفید است.”

انواع تارهای پشم:

1- موهای مادری: در بره نوزاد، سطح بدن از تارهای دراز نرم و مستقیم و براق پوشیده شده است که معمولاً چند هفته بعد از تولد می ریزد و جای آن را پشم می گیرد. این نوع پوشش را در بره اصطالاحاً به نام موهای مادری می خوانند.

2- کمپ: قسمتی از موهای مادری که نریزد کمپ خوانده می شود. کمپ دارای کانال مدولر است که در آ« تعداد سلول و مجاری هوا وجود دارد و از تار پشم مطلق کوتاهتر است.

3- ژار: نوعی دیگر از تار پشم که به نام ژار خوانده می شود و نام دیگر شش موی سگی است. در میان انبوهی از تارهای پشم جای گرفته است و چون بدون جعد است اغلب از پشم های ظریف بلندتر دیده می شود ژار دارای کانال مدولر نسبتاً بزرگی است. قطر ژار بین 90 تا 120 میکرون است.منسوجاتی که از ژار بافته می شوند زیادتر مرغوب نیستند زیرا به زحمت «حالت» به خود می گیرند و نرمی یا استحکام فوق العاده نیز ندارند و رنگ را هم به بخوبی به خود نمی گیرند.

4- هتروتیپ: در طول این تار می توان متناوباً ساختمان تار مطلق و تا کمپ را مشاهده کرد. آزمایشات مکرر و تحقیقات فراوانی که در این مورد به انجام رسیده ثابت کرده است که متجاوز از 65 تا 70 درصد پشم گوسفندان ایران و به ویژه گوسفندان لری – کرمانی – بلوچی – مغانی – ماکوئی – کلکوهی – سنجابی – نائینی و بختیاری از نوع هتروتیپ است.

اگر شما هم از علاقمندان به استفاده از محصولات و کالای خواب صددرصد طبیعی از جنس پشم هستید، میتوانید کالای خواب طبیعی مورد نیاز خود را در فروشگاه ما تهیه نمایید.!

جهت مشاهده محصولات لطفا اینجا را کلیک کنید

 

 

* تاریخچه و خواص الیاف پشم طبیعی

مقالات سایت

پتوپتو با الیاف پشم و نخ طبیعیپشم چیست؟تاریخچهتشکخرید کالای خواب طبیعی در مشهدخواص تار پشم چیست؟خواص و ویژگی های الیاف پشم طبیعیخواص و ویژگی های پشمکالای خواب از جنس پشمکالای خواب بهزادکالای خواب طبیعیلحاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.