پارچه شناسی (الیاف مصنوعی)

پارچه شناسی (الیاف مصنوعی)

پارچه شناسی (الیاف مصنوعی)


پارچه شناسی (الیاف مصنوعی) ، در این مقاله با انواع پارچه از نظر منشا پیدایش آشنا خواهیم شد و به طور خاص درباره پارچه با الیاف مصنوعی خواهیم خواند.

 

انواع پارچه از نظر منشا آن :

پارچه شناسی (منشا الیاف حیوانی) ، پارچه­‌ها با توجه به منشا آن­‌ها به چهار دسته تقسیم می­‌شوند:

  1.  منشا گیاهی : مانند کتان، پنبه، کنف و غیره.
  2. منشا حیوانی : مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و غیره.
  3. سرچشمه­‌ی معدنی: مانند آزبست ( پنبه­‌ی نسوز) و پارچه­‌های شیشه­‌ای.
  4. پارچه­‌های تولید شده از سنتزهای شیمیایی: مانند نایلون، داکرون و ترگال.

پارچه­‌های مصنوعی:

پارچه شناسی (الیاف مصنوعی) ، الیاف این پارچه­‌ها ساخته‌­ی انسان هستند و بسته به ماده­‌ی اولیه­‌ی آن­‌ها، کاربردهای متفاوتی دارند. ویژگی­‌های این پارچه­‎ها شامل: مقاومت و استحکام زیاد، سبکی، کم حجم بودن، آب نرفتن و ثابت بودن ابعاد و نپوسیدن و ساییده نشدن است.

 

در ادامه به معرفی برخی از انواع پارچه ­های تولید شده با الیاف مصنوعی خواهیم پرداخت .

ریون:

 

یکی از پرکاربردترین پارچه­‌های لباس زنانه که برای لباس­‌های مهمانی به کار می­‌رود ریون می باشد، زیرا جنس ریون اصطلاحا لس می باشد و برای لباسهای مجلسی بسیار شیک و زیبا نمایان می شود.

داکرون:

داکرون و تریلن از معروفترین نام های تجاری پلی استر می باشند و به دلیل تنوع رنگ و استحکام بسیار محبوب است.

 

آکلیریک:

 

پارچه های الیاف اکریلیک (Acrylic) از طریق پلیمری مصنوعی به نام اکریلونیتریل (acrylonitrile) ساخته می شوند. این نوع از الیاف، با واکنش برخی از مواد شیمیایی نفتی یا مبتنی بر زغال سنگ با طیف متنوعی از مونومرها تولید می گردند. این مسئله نشان می دهد که پارچه اکریلیک یک الیاف مبتنی بر سوخت فسیلی است. چون پارچه اکریلیک یکی از کم تنفس ترین شکل های منسوج در جهان است، لذا از آن در کاربردهای حفظ کننده گرما استفاده می گردد. مثلا این پارچه در تجهیزات ورزشکاران معمولا به کار برده می شود و مشاهده کردن استفاده از پارچه اکریلیک در تولید گرم کن های ورزشی، ژاکت های کلاه دار و شلوارهای ورزشی متداول است. همچنین نگرانی هایی در مورد احتمال سرطان زا بودن اکریلیک وجود دارد، بنابراین جهت جلوگیری از تماس این الیاف با پوست باید تا حد ممکن احتیاط نمود.

 

 

 

کالای خوابمقالات سایت

ابریشمالیاف حیوانیالیاف طبیعیالیاف مصنوعیانواع پارچهبالش پشمیپارجه شناسیپتومسافرتیپتوی پشمیپشمخواص پشمریونکالای خواب ارگانیککالای خواب ارگانیک بهزادکالای خواب طبیعی در مشهدلحاف پشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.