پارچه شناسی (منشا الیاف حیوانی)

پارچه شناسی (منشا الیاف حیوانی)

پارچه شناسی (منشا الیاف حیوانی)


پارچه شناسی (منشا الیاف حیوانی) ، در این مقاله با انواع پارچه از نظر منشا پیدایش آشنا خواهیم شد و به طور خاص درباره پارچه با الیاف حیوانی خواهیم خواند.

 

انواع پارچه از نظر منشا آن :

پارچه شناسی (منشا الیاف حیوانی) ، پارچه­‌ها با توجه به منشا آن­‌ها به چهار دسته تقسیم می­‌شوند:

  1.  منشا گیاهی : مانند کتان، پنبه، کنف و غیره.
  2. منشا حیوانی : مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و غیره.
  3. سرچشمه­‌ی معدنی: مانند آزبست ( پنبه­‌ی نسوز) و پارچه­‌های شیشه­‌ای.
  4. پارچه­‌های تولید شده از سنتزهای شیمیایی: مانند نایلون، داکرون و ترگال.

پارچه­‌های با سرمنشا الیاف حیوانی:

در این مدل پارچه­ از مو، کرک و پشم حیوانات استفاده می­‌شود. برخی از این نوع پارچه‌­ مانند پارچه­‌ی ابریشم از تارهای کرم ابریشم ساخته می­‌شوند.

پارچه با الیاف حیوانی به دلیل سازگاری با طبیعت و خاصیت ارگانیک بودن آن ها بسیار مناسب برای همه افراد از جمله افراد سالخورده و نوزادان و افراد الرژیک می باشد(التبه در برخی موارد نادر ممکن است برخی افراد به پر حساسیت داشته باشند)

در ادامه به معرفی برخی از انواع پارچه ­های تولید شده با الیاف حیوانی خواهیم پرداخت .

پشم:

کیفیت پارچه بستگی به نوع حیوانی که پشم از آن گرفته می­‌شود بسیار متفاوت است. به عنوان مثال پارچه­‌ی پشمی کشمیر که از نوعی بز گرفته می­‌شود، از مرغوب­‌ترین پشم­‌ها است که بسیار سبک، ظریف، گرم و لطیف است. پشم­‌های گاوی ضخامت و خشنی بیش­‌تری دارند. پارچه‌­های پشمی بیش‌­تر از هر پارچه­‌ای رطوبت را جذب و حرارت را دفع می­‌کنند؛ در نتیجه لباس‌­های پشمی رطوبت هوا را می­‌گیرند و بدن را گرم نگه می­‌دارند. پارچه­‌های پشم برای تهیه­‌ی انواع لباس­‌های گرم و لباس­‌هایی که رسمی بودن آن‌ها مهم است، به کار می‌روند. بهتر است برای تهیه­‌ی لباس‌­های پشمی از پارچه­‌ی آستری استفاده کرد تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکند.

ماده­‌ی شیمیایی ویسکوز در ترکیب پارچه­‌ی پشمی به کار می­‌رود و مقاومت آن را بیش­‌تر می­‌کند. پارچه­‌های پشم ویسکوز که درصد پشم بیش­‌تری دارند، مرغو‌ب­‌تر، گران­‌تر و بهترین پارچه­‌های مناسب برای کت و شلوارهای مردانه هستند و ظاهر و دوام بسیار خوبی دارند.

ماهوت:

پارچه­‌ای ضخیم، تمام پشم، نرم، کمی براق، با سطح پرزدار است.

 

برک:

نوعی پارچه­‌ی ضخیم که بیش­تر در بشرویه و با کرک بز یا شتر بافته می­‌شود و از آن عمدتاً برای کت مردانه استفاده می­‌کنند. برک به طور معمول در رنگ­‌های قهوه­‌ای، سیاه، سفید، شیری، شکری و خاکستری تولید می­‌شود.

ابریشم:

 

یکی از مرغوب‌­ترین و پرطرفدارترین پارچه‌­ها است که در تهیه­‌ی لباس­ رسمی و مجلسی کاربرد زیادی دارد. پارچه­‌ی ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. نباید آن را با آب شست‌وشو داد و با حرارت اتو کرد. بهتر است با بخار شست و شو و خشک شود. ابریشم رنگ­‌پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده­‌ای دارد. ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد. پارچه­‌های صددرصد ابریشم بسیار گران هستند و دوام کم­تری نسبت به ابریشم مصنوعی دارند. به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم­‌های ترکیبی مانند تافته­‌ی ابریشم، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدند که بسیار پرطرفدار هستند.

کرپدوشین (کربدوشین):

پارچه‌­ای از خانواده­‌ی کرپ است که از ابریشم خام بافته می­‌شود.

مخمل:

جنس این پارچه یا نخی یا ابریشمی است.

برای آشنایی با انواع پارچه های مصنوعی مقاله بعدی را مطالعه کنید.

 

مقالات سایت

ابریشمبرکپشمپنبهخرید کالای خواب طبیعی در مشهدکالای خواب از جنس پشمکالای خواب بهزادکالای خواب پشمیکالای خواب ضدآلرژیکتانکرپدوشینماهوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.