پارچه شناسی (منشا الیاف طبیعی)

پارچه شناسی (منشا الیاف طبیعی)

پارچه شناسی (منشا الیاف طبیعی)


پارچه شناسی (منشا الیاف طبیعی) ، در این مقاله با انواع پارچه از نظر منشا پیدایش آشنا خواهیم شد و به طور خاص درباره پارچه با الیاف طبیعی خواهیم خواند.

انواع پارچه از نظر منشا آن :

پارچه­‌ها با توجه به منشا آن­‌ها به چهار دسته تقسیم می­‌شوند:

 1.  منشا گیاهی : مانند کتان، پنبه، کنف و غیره.
 2. منشا حیوانی : مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و غیره.
 3. سرچشمه­‌ی معدنی: مانند آزبست ( پنبه­‌ی نسوز) و پارچه­‌های شیشه­‌ای.
 4. پارچه­‌های تولید شده از سنتزهای شیمیایی: مانند نایلون، داکرون و ترگال.

پارچه­‌های با سرمنشا الیاف طبیعی:

این پارچه­‌ها از الیاف گیاهی به وجود می­‌آیند و شامل موارد زیر هستند :

 • الیاف میوه­‌ای _دانه­‌ای مانند پنبه؛
 • الیاف ساقه­‌ای مانند کتان و کنف؛
 • الیاف برگی مانند سیسال؛
 • پارچه­‌های نخی – پنبه‌­ای.

پرطرفدارترین و پرکاربردترین نوع پارچه های گیاهی، پارچه های نخ و پنبه  هستند. این پارچه­‌ها ضد الرژی هستند و به پوست آسیب نمیزنند. این پارچه­‌ها باعث گردش جریان هوا و تنفس صحیح بدن می­‌شوند، به همین دلیل در هوای گرم، ایجاد خنکی می کنند . البته لباس­‌هایی با الیاف پنبه­‌ای ضخیم­‌تر و گرم‌­تر نیز تولید میشوند که در سرما باعث گرم شدن بدن میشوند . این پارچه ها باید پیش از برش در آب انداخته شوند زیرا پس از شستن در اصطلاخ عامیانه آب میروند. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می­‌دهند. در صنعت به طور معمول برای سفید شدن الیاف پنبه ای از محلول اکسیدان استفاده میکنند. البته هر چه بیش­‌تر در این محلول بمانند، سفیدتر و کم دوام‌تر می­‌شوند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. بهتر است این پارچه­‌ها برای لباس‌­های راحتی، منزل و لباس نوزاد به کار روند. این پارچه­‌ها بید نمی­‌زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.

در ادامه به معرفی برخی از انواع پارچه ­های نخی خواهیم پرداخت .

چیت :

پارچه شناسی (منشا الیاف طبیعی)

این نوع پارچه،­ بسیار سبک با تراکم کم تار و پود و در دو نوع ساده و طرح­‌دار موجود، و برای لباس راحتی مردانه و زنانه، بسیار مناسب است.

متقال:

این نوع پارچه به نسبت ضخیم و تراکم نخ­‌های تار و پود آن زیاد است. رنگ­‌پذیری خوبی ندارد و در رنگ­‌های سفید و شیری موجود است. این نوع پارچه برای تن­پوش مناسب نیست و بیش‌تر برای روبالشی و ملحفه و غیره استفاده می­‌شود. کاربرد رایج دیگر این پارچه برای « پاترون » است.

چلوار:

این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرح­‌دار و گل­‌دار و برای تهیه لباس مناسب است. از آن پیراهن، زیرجامه، ملحفه و روبالشی تهیه می­‌کنند. چلوارهای سفید و روشن به دلیل تراکم تار و پود بیش‌­تر، کم­تر برای دوخت لباس استفاده می­‌شوند.

کرباس:

پارچه­‌ای ضخیم و آهاردار با تراکم تار و پود کم است. به دلیل ضخامت زیاد نخ­‌های تار و پود، مناسب لباس نیست و به طور معمول به عنوان لایی کت، پارچه­‌های شماره­‌دوزی، کاموادوزی و از این دست به کار می­‌رود.

کتان :

الیاف این پارچه، خشک و خشن هستند و زود چروک می‌­شوند. این پارچه­‌ جزو خنک­‌ترین پارچه­‌ها و در هوای گرم بسیار مناسب هستند. به همین دلیل چروک شدن آن­‌ها اهمیت زیادی ندارد. این پارچه را باید پیش از دوخت شست‌وشو داد. پارچه­‌هایی که صددرصد کتان باشند، رنگ­‌پذیری خوبی ندارند. کتان­‌های رنگی در هنگام شست و شو رنگ می­‌دهند، مگر این­‌که پارچه­‌ی کتان در ترکیب با مواد شیمیایی باشد. کتان، ضخامت­‌های گوناگون دارد؛ پارچه­‌ی برزنتی از نوع ضخیم آن است.

مخمل:

جنس این پارچه یا نخی یا ابریشمی است.

از دیگر پارچه های با الیاف طبیعی میتوان از

 • ململ،

  نوعی پارچه­‌ی نخی لطیف، نازک و سفید است.

 • کریشه،

  پارچه­‌ی سبک نخی که دارای گل­‌های برجسته است.

 • آغبانو،

  پارچه­‌ای نازک و پنبه­‌ای است که بیش‌­تر برای چارقد و چادر مصرف می­‌شود.

 • دبیت،

  پارچه‌ای نخی است که بیش­‌تر آستر لباس و رویه‌ی لحاف می‌شود ؛ نام برد.

برای آشنایی با انواع پارچه با سرمنشا حیوانی مقاله بعدی را مطالعه کنید.

 

مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *